Přejít na obsah | Přejít na hlavní menu

Pozadi-sklapeci-postele
Kde nás najdete - obrázek úvodní

Náš kraj a krásná místa v okolí

O nás Kontakty
Skuteč - náměstí

Skuteč - město odkud pocházíme

Nálezy hlazených kamenných klínů, sekeromlatů, šipek apod. dokazují, že značná část Skutečska byla osídlena již v mladší době kamenné. Písemně je Skuteč doložena ve 13. století, k roku 1289.

Stará osada Skuteč ležela na nejbližší obchodní cestě vedoucí z Chrudimě na Trstenickou stezku. Ves byla povýšena na město pravděpodobně v 1. polovině 14. století. Kromě rychtáře mělo město také purkmistra a konšely. Mělo hrdelní právo a soud, mučírnu, a kamenný pranýř na náměstí. Skuteč trpěla drancováním během třicetileté války, a to jak ze strany císařských, tak i švédských vojsk. V květnu 1862 sežehl požár celou východní část náměstí a dnešní Heydukovu ulici. V srpnu 1867 úplně shořela západní část náměstí a přilehlé části. Při posledních dvou požárech shořelo 306 domů a 120 stodol, chlévy atd. Po požáru v roce 1867 byly podsíně (podloubí) domů na náměstí zazděny.

V minulosti se Skuteč řadila mezi větší města v kraji. V roce 1843 zde žilo 3 620 obyvatel. Již v roce 1878 byla postavena nová školní budova na náměstí (dnes budova městského úřadu). Měšťanská škola chlapecká byla zřízena v roce 1894 a o tři roky později byla otevřena měšťanská škola dívčí, od r. 1883 byla v provozu průmyslová škola pokračovací, později učňovská. Od roku 2000 je ve Skutči i Jazykové gymnázium Václava Jana Tomáška. Město Skuteč je známé obuvnickou tradicí a kvalitní skutečskou žulou.

Skuteč - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Skuteč - náměstí

Skuteč - kamenolom

Zámek Nové Hrady

Skuteč - zatopený lom

Skuteč - náměstí - Morový sloup

Skanzen Veselý Kopec

Skuteč - pohled z Přibylova

Skuteč - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Co můžete vidět ve Skutči

Východištěm do nejvýchodnější části Železných hor je město Skuteč. Železné hory zde díky svému složení daly podnět k velkému rozvoji kamenoprůmyslu. Ten sice již dávno nedosahuje původního rozsahu, ale významně ovlivnil celou oblast.

V dnešní Skutči návštěvníka zaujmou zejména četné historické památky: novogotická radnice na náměstí, Mariánský sloup z 18. století (později doplněný o sochy sv. Floriána, Václava, Ludmily a Josefa), původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století s mimořádně hodnotným interiérem, původně gotický kostel Božího těla ze 14. století, Městské muzeum a galerie a další pozoruhodné stavby. Zkrátka ve Skutči nepřijdou ani milovníci roubených domků - jistě je zaujme Tomáškův dům č.p. 508.

Památník hudebního skladatele Vítězslava Nováka je v domě na náměstí, kde bydlel a roku 1949 také zemřel. Každoročně je v červenci pořádán hudební festival "Novákova Skuteč". V našem městě také žil vynikající akademický malíř-krajinář Gustav Porš (1888 - 1955). Mezi další významné rodáky patří hudební skladatel Václav Jan Tomášek (1774 - 1850). Pamětní desky zde má také František Jaroslav Rubeš (1814 - 1853), který zde působil jako soudce a je pohřben na místním hřbitově.

Okolí Skutče je bohaté na opuštěné žulové lomy s jezírky, které lákají k pěším výletům.

Hrad Rychmburk

Toulovcovy maštale

Mapa Skutče a okolí

Skuteč - náměstí

Skuteč - letní koupaliště

Skuteč - zatopený lom

Gustav Porš - Skutečsko

Skuteč - schody ke kostelu

Skuteč - Morový sloup

Skuteč a zajímavá místa v okolí

Mnoho zajímavých a krásných míst je i v blízkém okolí Skutče. Je zde k vidění mnoho přírodních krás, jako jsou zatopené lomy, krásné hluboké lesy, ale také mnoho kulturních památek a například i několik rozhleden.

Zde je výčet několika málo nejzajímavějších míst, která můžete navštívit:

  • Hrad Rychmburk - Předhradí
  • Zřícenina hradu Košumberk - Luže
  • Barokní kostel - Luže
  • Přírodní skanzen - Veselý Kopec
  • Skanzen - Hlinsko v Čechách
  • Přírodní rezervace - Toulovcovy maštale
  • Rozhledna Borůvka - Proseč u Skutče
  • Přírodní rezervace - Malhošť